محققان توانستند به موش‌ها رانندگی یاد بدهند!

محققان توانستند به موش‌ها رانندگی یاد بدهند!

محققان دانشگاه ریچموند آمریکا موفق به آموزش رانندگی به موش ها شده‌اند و خودروهای کوچکی را بدین منظور طراحی و تولید کرده‌اند. محققان با آموزش رانندگی به موش‌ها ثابت کرده‌اند که این موجودات باهوش‌تر از حدی هستند که پیش از این تصور می‌شد.

پیش از این آزمایش‌های انجام شده بر روی موش‌ها نشان داده بود که می‌توان آموزش‌هایی به این حیوانات ارائه کرد تا آن‌ها بتوانند اشیای مختلف را بشناسند یا مسیرهای پیچیده‌ای را با موفقیت پشت سر بگذارند. اما آموزش راندن یک خودروی کوچک به موش‌ها پدیده‌ای است که بی‌سابقه توصیف شده است.

خودروی یادشده که مجهز به یک کانتینر حمل غذاست به چرخ‌هایی کوچک نیز مجهز است و به موش‌ها آموزش داده شد تا برای حرکت دادن این اتومبیل کوچک به سمت راست یا چپ باید میله‌هایی را به سمت راست یا چپ منحرف کنند. همچنین در صورت استفاده از میله میانی خودرو در مسیر مستقیم حرکت می‌کرد.

محققان با صرف زمان نه چندان زیاد توانستند به ۱۷ موش نحوه راندن این خودرو را آموزش دهند. آن‌ها همچنین هر بار مسیرهای حرکت متفاوتی را برای موش‌ها در نظر گرفتند و این حیوانات توانستند در مسیرهای مذکور حرکت کنند.

نکته جالب آنکه موش‌ها پس از یادگیری رانندگی احساس آرامش بیشتری کرده و اندازه‌گیری سطح کورتیزول آنها از کاهش استرس موش ها حکایت می‌کرد. البته در حین تلاش برای یادگیری رانندگی سطح کورتیزول موش‌ها افزایش می‌یافت. پژوهشگران می‌گویند این آموزش موفق نشان می‌دهد که مغز موش‌ها توانایی یادگیری امور جدید و پاسخگویی به چالش‌های دشوار را دارد و ممکن است برخی حیوانات دیگر هم باهوش‌تر از حدی باشند که ما تصور می‌کنیم.

نظرهای کاربران

اولین نظر را شما ثبت کنید :)