فصل دوم آیین نامه

فاصله گرفتن

برای اینکه رانندگی مطمئنی داشته باشیم، همیشه باید فاصله‌ی مناسب رو با سایر استفاده‌کننده‌های راه رعایت کنیم و نباید به بهونه‌ی حرفه‌ای بودن! با سرعت چند ده کیلومتر فقط یه سانتی‌متر با اتومبیل جلویی فاصله داشته باشیم! آگاه باشید که مسافت توقف به چندین عامل بستگی داره و سیستم ترمز مناسب همه‌ی ماجرا نیست. فاکتورهایی مثل:

 • ۱) از دست رفتن زمان (از زمان مواجه شدن با خطر تا تصمیم‌گیری و عکس العمل مناسب قطعاً ثانیه‌هایی رو از دست میدین)
 • ۲) نوع سیستم ترمز
 • ۳) شرایط جاده
 • ۴) کیفیت لاستیک
 • ۵) اندازه و وزن وسیله نقلیه
راهنما

فاصله گرفتن: روش یک طول اتومبیل

طبق این روش به ازای هر ۱۵ کیومتر سرعت در ساعت، به فاصله‌ای به اندازه‌ی یک طول اتومبیل (در حدود ۶ متر) نیازه. و اگه شرایط هوا نامساعد باشه، این فاصله بیشتر میشه، چطور؟ طبق ضریب‌هایی که می‌گیم.

فعلا فرض کنید هوا خوبه و همه چی آرومه. می‌خوایم با چند تا مثال ببینیم داستان چیه...

مثال اول) یه اتومبیل رو در نظر بگیرید که در هوای مساعد (جاده خشک) با سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت در حرکته. طبق این روش اگه ۳۰ رو بر ۱۵ تقسیم کنیم، جواب میشه ۲. پس باید فاصله‌ش با اتومبیل جلویی به اندازه ۲ طول اتومبیل باشه.

مثال دوم) یه اتومبیل رو در نظر بگیرید که در هوای مساعد (جاده خشک) با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت در حرکته. طبق این روش اگه ۶۰ رو بر ۱۵ تقسیم کنیم، جواب میشه ۴. پس باید فاصله‌ش با اتومبیل جلویی به اندازه ۴ طول اتومبیل باشه.

کتاب آیین نامه جدید - روش یک طول اتومبیل برای رعایت فاصله

به طور کلی ضریب‌های جاده با توجه به وضعیت آب و هوا اینا هستن:

 • ۱) ضریب جاده خشک (هوای عادی): ۱
 • ۲) ضریب جاده مرطوب (بارانی و خیس)، ماسه و شن:‌ ۲
 • ۳) ضریب جاده برفی: ۳
 • ۴) ضریب جاده یخبندان: ۶

کافیه سوال رو برای هوای عادی حل کنیم و در آخر عدد به دست اومده رو در ضریب مناسب ضرب کنیم. چطور؟

مثال سوم) یه اتومبیل رو در نظر بگیرید که در هوای برفی با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت در حرکته. طبق این روش اگه ۶۰ رو بر ۱۵ تقسیم کنیم، جواب میشه ۴. ولی چون هوای برفیه و ضریب جاده ۳ هست، با ضرب ۴ در ضریب به ۱۲ می‌رسیم. پس باید فاصله‌ش با اتومبیل جلویی به اندازه ۱۲ طول اتومبیل باشه.

مثال چهارم) یه اتومبیل رو در نظر بگیرید که در جاده مرطوب با سرعت ۴۵ کیلومتر در ساعت در حرکته. طبق این روش اگه ۴۵ رو بر ۱۵ تقسیم کنیم، جواب میشه ۳. ولی چون جاده مرطوبه و ضریب جاده ۲ هست، با ضرب ۳ در ضریب به ۶ می‌رسیم. پس باید فاصله‌ش با اتومبیل جلویی به اندازه ۶ طول اتومبیل باشه.

راهنما

فاصله گرفتن: روش ۲ ثانیه زمان

طبق روش ۲ ثانیه همیشه باید بین ما و اتومبیل جلویی فاصله‌ای به اندازه‌ی ۲ ثانیه وجود داشته باشه. کافیه یه نقطه‌ای رو به عنوان نشونه (مثل تابلو، پل، درخت یا...) در نظر بگیریم. زمانی که اتومبیل جلویی از اون نقطه رد شد، شروع به شمارش می‌کنیم... ۱۰۰۱... ۱۰۰۲. اگه قبل از تموم شدن شمارش به اون نقطه رسیدیم، یعنی فاصله‌ی مناسب ۲ ثانیه‌ای رو رعایت نکردیم!

البته اگه هوا مساعد نباشه، طبق همون ضریب‌هایی که (در قسمت قبل) معرفی کردیم، این فاصله‌ی ۲ ثانیه‌ای چند برابر میشه. برای مثال در هوای برفی چون ضریب ۳ هست، باید ۳ تا ۲ ثانیه، یعنی ۶ ثانیه با اتومبیل جلویی فاصله داشته باشیم.

ناگفته نمونه که این روش هم یه معیاره و با کسب مهارت می‌تونیم فاصله‌ی مناسب رو تشخیص بدیم و با رعایت فاصله‌ی مناسب، فرصت عکس العمل مناسب رو داشته باشیم.

راهنما

سبقت

سبقت یعنی جلو افتادن و یا پیشی گرفتن از اتومبیل دیگه‌ای در همون مسیر. اگه یه وقتی قصد سبقت داشتیم، باید به این نکات توجه کنیم:

 • ۱) فاصله ایمنی رو رعایت کنیم و حواس‌مون به جلو و پشت سرمون باشه
 • ۲) به علائم راهنمایی (سبقت ممنوع، عابرین پیاده و...) توجه کنیم
 • ۳) با بوق یا چراغ زدن راننده جلویی رو مطلع کنیم
 • ۴) سبقت همیشه از سمت چپ انجام میشه، پس یادمون نره که راهنما بزنیم
 • ۵) زمانی که چراغ‌های بزرگ اتومبیل جلویی رو که ازش سبقت گرفتیم، تو آیینه اتومبیل خودمون دیدیم وقتشه که به مسیر اصلی برگردیم. راهنما می‌زنیم و فرمان رو به راست می‌چرخونیم
راهنما

سبقت ممنوع!

سبقت گرفتن تو این موارد ممنوعه:

 • ۱)‌ در سر پیچ‌‌های تند و سربالایی‌هایی که میدان دید راننده کمه
 • ۲) در مواقعی که روشنایی یا میدان دید به هر علت کافی نباشه
 • ۳)‌ سبقت گرفتن از وسیله‌ای که خودش داره سبقت می‌گیره. مگر اینکه در جاده سه ردیف یا بیشتر خط‌کشی بریده وجود داشته باشه
 • ۴) برای اتوبوس‌ها و کامیون‌ها در معابر شهری
 • ۵)‌ از ۵۰ متر مونده به پیچ‌ها تا ۵۰ متر بعد اون‌ها
 • ۶) از ۱۰۰ متر مونده به مدخل تونل‌ها و پل‌ها تا انتهای اون‌ها
 • ۷) در تقاطع‌ها، تقاطع با راه‌آهن
 • ۸) در جاهایی که با نصب علائم مخصوص سبقت گرفتن ممنوع شده باشه
کتاب آیین نامه جدید - علائم راهنمایی و رانندگی - سبقت ممنوع
راهنما

دور زدن ممنوع!

دور زدن در فاصله ۱۵۰ متری پیچ‌ها، تقاطع‌ها، سربالایی‌ها، تونل‌ها، پل‌ها و در محل‌هایی که دید کافی وجود نداره، ممنوعه!

خیلی دقت کنید که ممنوع بودن سبقت در فاصله‌ی ۱۰۰ متری تونل‌ها و پل‌ها و ممنوع بودن دور زدن در فاصله‌ی ۱۵۰ متری تونل‌ها و پل‌ها رو با هم قاتی نکنید!

کتاب آیین نامه جدید - علائم راهنمایی و رانندگی - دور زدن ممنوع
راهنما

حق تقدم عبور

حق تقدم عبور یعنی اولویت حق عبور وسیله‌ی نقلیه‌ای نسبت به سایر وسایل نقلیه یا عابرین پیاده و بر عکس. بنابراین اگه حق تقدم رعایت نشه، احتمال برخورد خیلی زیاد میشه.

حالا با بررسی چند قانون مهم حق تقدم رو برای حالت‌های مختلف مشخص می‌کنیم.

توجه!

یادتون باشه تو حل مسئله‌های این قسمت، حق تقدم رو دو به دو بین اون‌هایی در نظر بگیرید که وقتی با هم حرکت کنن، احتمال برخوردشون وجود داره، نه اونایی که کاری به کار هم ندارن! حالا یه چند تا سوال حل کنید بهتر متوجه داستان میشید و با آزمون دادن همه چی دست‌تون میاد.

توجه!

در تمام شکل‌های زیر (به جز شماره ۸ که عابر مقدم بر همه‌ست)، حق تقدم عبور با «اتومبیل مشکی رنگ» هست.

قانون ۱

در سه‌راه‌ها ⇐ حق تقدم عبور با وسیله‌ای هست که به طور مستقیم و در مسیر مجاز حرکت می‌کنه (حتی اگه عرض خیابانی که مسیر اونه، از عرض راه تلاقی‌کننده کمتر باشه).

کتاب آیین نامه جدید - حق تقدم عبور در سه راه ها
قانون ۲

در تقاطعی که دو وسیله‌ی نقلیه‌ای که رو به روی یکدیگر در حرکتن و می‌خوان با هم وارد یک خیابان بشن ⇐ حق تقدم عبور با وسیله‌ای هست که به سمت راست گردش می‌کنه.

کتاب آیین نامه جدید - حق تقدم عبور در گردش به راست
قانون ۳

وقتی دو یا چند وسیله‌ی نقلیه از دو یا چند راه مختلف به تقاطع هم‌عرض برسن ⇐ حق تقدم عبور با وسیله‌ای هست که در طرف راست وسیله‌ی نقلیه دیگه قرار داره.

کتاب آیین نامه جدید - حق تقدم عبور برای وسیله نقیله سمت راست
قانون ۴

در زمان ورود به میدان‌ها ⇐ حق تقدم عبور با وسیله‌ای هست که درون میدان در حال حرکته.

کتاب آیین نامه جدید - حق تقدم عبور در میدان
قانون ۵

زمانی‌که وسیله نقلیه‌ی متوقفی در حال شروع حرکت به جلو یا عقب، گردش و یا دور زدن هست ⇐ حق تقدم عبور با وسیله‌ی نقلیه‌ای هست که در مسیر مجاز در حال حرکته.

کتاب آیین نامه جدید - حق تقدم عبور در موقع جلو و عقب رفتن، گردش و یا دور زدن
قانون ۶

در خیابان یا تقاطعی که وسایل نقلیه رو به روی یکدیگر حرکت می‌کنن ⇐ وسیله‌ی نقلیه‌ای که مستقیم و در مسیر مجاز حرکت می‌کنه، نسبت به وسیله‌ای که می‌خواد گردش به چپ کنه حق تقدم داره.

کتاب آیین نامه جدید - حق تقدم عبور برای حرکت مستقیم و گردش به چپ
قانون ۷

در محل توقف (پارک) کنار خیابان ⇐ حق تقدم عبور با وسیله‌ی نقلیه‌ای هست که ضمن حرکت با دنده عقب مشغول توقف یا پارک کردنه.

کتاب آیین نامه جدید - حق تقدم عبور در هنگام پارک کردن خودرو
قانون ۸

در گذرگاه پیاده که چراغ راهنمایی و رانندگی وجود نداشته باشه ⇐ حق تقدم عبور با عابرهای پیاده‌ست.

کتاب آیین نامه جدید - حق تقدم عبور با عابر پیاده در محل های خط کشی شده
قانون ۹

در برخورد راه اصلی با راه فرعی ⇐ حق تقدم عبور با وسیله‌ای هست که از راه اصلی عبور می‌کنه.

راننده‌هایی که از راه فرعی (حتی از جاهایی مثل گاراژ، کوچه، تعمیرگاه و یا...) وارد راه اصلی میشن، باید قبل از ورود به راه اصلی در صورت لزوم متوقف بشن و بعد از رعایت حق تقدم عبور وسایل نقلیه‌ای که در مسیر مجاز خود در راه اصلی و با سرعت مجاز عبور می‌کنن، وارد این راه بشن.

راه اصلی راهی هست که یا عرضش بیشتره و یا در برخورد با راه فرعی با تابلو (مثل تابلوی ایست، تابلوی رعایت حق تقدم یا...) مشخص شده.

کتاب آیین نامه جدید - حق تقدم عبور برای خودرویی که در مسیر اصلی حرکت می کند
قانون ۱۰

در راه‌های کوهستانی و یا راه‌های شیب‌دار با ویژگی‌های مشابه راه‌های کوهستانی که در اون‌ها عبور از کنار وسایل نقلیه طرف مقابل غیرممکن یا مشکل هست ⇐ حق تقدم عبور با راننده‌ای هست که در جهت سربالایی در حرکته و راننده‌ای که در جهت سرازیری در حرکته باید کنار بره.

تبصره! در راه‌های مسطح که دو طرف راه منتهی به کوه و پرتگاه هست ⇐ حق تقدم عبور با وسیله‌ای هست که در طرف پرتگاه قرار داره.

قانون ۱۱

در راه‌هایی که مسیر حرکت وسایل نقلیه به دلیل وجود موانع ثابت (مثل وسایل نقلیه پارک‌شده، مصالح ساختمانی، اشیاء عملیات عمرانی، حفاری و خرابی) بسته باشه یا فضای کافی برای عبور وجود نداشته باشه ⇐ حق تقدم عبور با وسایل نقلیه‌ای هست که مسیر عبور برای اون‌ها باز یا سهم بیشتری برای عبور وجود داشته باشه.

قانون ۱۲

وسایل نقلیه انتظامی و امدادی، وقتی که برای انجام ماموریت‌های فوری در حرکتن، اگه از چراغ گردان اعلام خطر یا آژیر استفاده کنن، در صورتی که منجر به تصادف نشه می‌تونن این کارها رو انجام بدن:

 • ۱) توقف در محل ممنوع
 • ۲) تجاوز از سرعت مجاز و سبقت از سمت راست وسیله نقلیه دیگه
 • ۳) عبور از طرف چپ راه
 • ۴) دور زدن در نقاط ممنوع
 • ۵) گذشتن از چراغ قرمز یا رعایت نکردن علائم ایمنی، به شرطی که تا حد امکان از سرعت‌شون کم کنن.

نظرهای کاربران

تصویر کاربر درایورشو
ندا
خیلی خوبید شما متشکرم
تصویر کاربر درایورشو
ابراهیم، کاربر درایورشو
با سلام و تشکر از برنامه خوبتون، چرا هر کسی در مورد حق تقدم 4 اتومبیل در چهارراه هم عرض و هم سطح. و همچنین 2 اتومبیل روبرو که هر دو میخواهند به چپ بپیچند سوال پرسیده یه جورایی از جواب دادن طفره رفتید؟! یعنی این دو سوال هیچ جوابی براش وجود نداره؟ حتما برای من هم خواهید نوشت که دوست عزیز این سوالها رو قبلا جواب دادید!! کجا جواب دادید؟ اگر جایی قرار به جواب دادن باشه باید در همین صفحه فصل 2 که مربوط به حق تقدم هست باید جواب داده بشه.
درایورشو
درایورشو

سلام، ممنون. نکته اول اینکه اگه کامنت گذاشتید که جواب سوال‌تون رو بگیرید، پس اینکه نوشتید «حتما برای من خواهید نوشت...» بی‌معناست! چون دارید از جانب ما جواب می‌دید! نکته بعد اینکه چرا ما باید از جواب دادن طفره بریم! شما سوال‌تون رو بفرمایید، چه از طریق کامنت یا راه‌های ارتباطی، اگه جواب نگرفتید بعد بفرمایید که طفره... . برای عزیزی که نوشته شده جواب سوالش رو قبلا دادیم، به دلیل کامنت تکراری گذاشتن بود.

اما در مورد سوال... شما الان می‌فرمایید که اگه ۲ اتومبیل که رو به روی هم هستن، هر دو به چپ بپیچند! اصلا این سوال به نظر شما درسته؟! اگه هر کدوم به سمت چپ خودشون بپیچن که اصلا احتمال برخوردی وجود نداره! اگر منظورتون این هست که هر دو وارد یه مسیر بشن (یعنی یه اتومبیل به سمت راست خودش گردش می‌کنه و یه اتومبیل به سمت چپ خودش، که دیگه نباید بگید هر دو به چپ، باید بگید هر دو وارد یک مسیر بشن)، شما برای این حالت کافیه محبت کنید و سوال ۱۳ از آزمون ۴۳ رو ملاحظه کنید.

سوال اگه واضح پرسیده بشه، درست مطرح بشه، میشه جواب درست داد. همین طوری گفته بشه که ۴ تا اتومبیل اومدن و حق تقدم با کی هست، چون حالت‌های مختلفی مطرحه، نمیشه جواب درستی داد. بهتره نمونه سوالات رو ببینید و اگه مورد بود، به درستی مطرح کنید. موفق باشید.

تصویر کاربر درایورشو
سیامک
سلام در پشت چراغ قرمز که ماشین توقف کرده و ماشینی از عقب بزنه و با توجه به شدت ضربه من هم به ماشین جلویی بزنم مقصر در این حادثه کی هستش؟
درایورشو
درایورشو

سلام، صحنه رو می بایست کارشناس راهنمایی و رانندگی بررسی کنه و نظر قطعی رو بده. ولی در حالت کلی، چون شما کاملا توقف کرده بودید و از پشت یکی به شما زده و شما به جلویی خودتون، قاعدتا مقصر ماشینی هست که به شما زده. 

تصویر کاربر درایورشو
مهسا، کاربر درایورشو
سلام ممنون از زحماتتون سایتتون عالیه. تمام نکات داخلش هست و تمام فصلاش کامل و بی نقصه . واقعا ارزش خرید رو داشت.
تصویر کاربر درایورشو
رامین نوروزی، کاربر درایورشو
به ازای هر 15 سرعت باید 2 ثانیه فاصله بدیم؟ یا تو شرایط ثانیه ای سرعت ملاک نیست؟
درایورشو
درایورشو

سلام. شما روش  «یک طول اتومبیل» رو با روش  «دو ثانیه» ترکیب کردید! در روش دو ثانیه سرعت ملاک نیست. خوب بخونید، متوجه می شید. 

تصویر کاربر درایورشو
وکیل
سلام،چجوری فاصله ماشینی ک داره از جلو میاد در هنگام شب تخمین بزنیم?
درایورشو
درایورشو

کاربر گرامی سلام... این مسئله به عوامل مختلفی بستگی داره و بر حسب تجربه می تونید به توانایی تخمین برسید. موفق باشید. 

تصویر کاربر درایورشو
کاربر درایورشو
سلام. ببخشید آموزشگاه ها در ایام عید برای ثبت نام بازند؟
درایورشو
درایورشو

سلام. به احتمال زیاد بعد از پنجم فروردین باشند. می تونید قبل از رفتن تماس بگیرید. 

تصویر کاربر درایورشو
هدایت اکبری
با سلام به مدیریت سایت. از شما سپاسگذارم که باعث شدید همسرم بالاخره گواهینامه اش را بگیرد. ۳ سال درگیر بود تا اینکه اتفاقی با درایورشو آشنا شدم و براش توی سایت ثبت کردم و هفته پیش آزمون رو بدون غلط پاس کرد!!! سپاس
تصویر کاربر درایورشو
محمد
سلام. 1-در تقاطع هم عرض، دو خودرو مقابل هم قرار دارند. اگه هردو قصد گردش به چپ داشته باشند، حق تقدم با کیه؟ 2- در تقاطع همسطح که هیچ تابلو و چراغ راهنمایی نداره، اگر 4 تا خودرو هم زمان از 4 طرف برسند و قصد رفتن به خیابان رو به رو داشته باشند، حق تقدم با کدومه؟ طبق کتاب حق تقدم با راستیه و این طوری هرکدام باید بگن راستیه و به نتیجه نمی رسه.
درایورشو
درایورشو

کاربر گرامی، سلام. این سوالات شما تکراری هستن و هر کدوم رو جداگانه پرسیده‌اید!

تصویر کاربر درایورشو
ناهید
آموزش ها خیلی ساده و روان هستن و مثه کتاب خسته کننده نیست. ممنون از درایورشو
تصویر کاربر درایورشو
یونس
تشکر از حاضر جوابتان من با تلگرام سوالات زیادی کردم ولی شما بدون هیچگونه ناراحتی جواب دادید.حتی نصفه شب و سحر. متشکرم. خدا اجرتو بده...
تصویر کاربر درایورشو
Aman، کاربر درایورشو
سلام. میخاستم بدانم در یک تقاطع هم عرض 4 وسیله باشند وهیچ گونه تابلو و چراغی نباشد حق تقدم از کدام وسیله شروع می‌شود.
درایورشو
درایورشو

سلام. وقت بخیر. ابتدا به این نکته مهم توجه کنید که حق تقدم در جایی ماهیت داره که اگه رعایت نشه، احتمال برخورد وجود خواهد داشت. از طرفی طبق قانون وقتی دو یا چند وسیله‌ی نقلیه از دو یا چند راه مختلف به تقاطع هم‌عرض برسن ⇐ حق تقدم عبور با وسیله‌ای هست که در طرف راست وسیله‌ی نقلیه دیگه قرار داره. پیشنهاد می‌کنم فصل دو ما رو خوب بخونید و بعد در آزمون‌ها با نمونه سوالات آشنا بشید. آزمون شماره ۴۳ هم آزمون موضوعی و اختصاصی برای حق تقدم‌هاست. مثلاً در سوال شماره ۱۰ یک حالت از سوال شما طرح شده. موفق باشید.

تصویر کاربر درایورشو
جواد
سلام. برای گرفتن پایه یک هم میشه همینا رو بخونم کافیه
درایورشو
درایورشو

کاربر گرامی سلام. بله، کتاب آیین نامه درایورشو برای گرفتن گواهینامه پایه یک، دو و موتور سیکلت مناسب است. موفق باشید.

تصویر کاربر درایورشو
میرزایی
خیلی عالی
تصویر کاربر درایورشو
سامی
خیلی ممنون که تو تلگرام وقت میذارید و به سوالها جواب میدین
درایورشو
درایورشو

کاربر گرامی، سلام، انجام وظیفه ست... موفق باشید.

تصویر کاربر درایورشو
زهرا
با سلام خدمت عزیزان درایورشو. خدا قوت. از سرویس خوبتون تشکر می کنم. خیلی خوبه که تو هر قسمت می گید که چیا مهمه. من یه دور آموزش های شما رو خوندم و تو آزمون ها شرکت کردم. بار اول با دو غلط قبول شدم. خدا خیرتون بده.
درایورشو
درایورشو

کاربر گرامی سلام. بسیار خوشحالیم از درایورشو راضی هستید و براتون مفید بوده. نظر لطف شماست. با آرزوی موفقیت در سایر آزمون زندگی.

تصویر کاربر درایورشو
هاتف
چرا ثبت نام انجام نمیشه؟ من نام کاربری رو هاتف می زنم رمز عبورم درست تکرار میکنم و تیک هم می زنم.
درایورشو
درایورشو

با سلام. همون‌طور که در قسمت راهنما توضیح داده شده، برای نام کاربری از حروف فارسی نباید استفاده بشه! به قسمت راهنما مراجعه کنید، علاوه بر توضیحات، ویدیویی هم قرار دادیم که به صورت عملی شما رو با روال ثبت‌نام و ورود به درایورشو آشنا می‌کنه. خیلی ساده‌ست. احتمال خیلی زیاد مشکل شما فارسی نوشتن نام کاربری‌تون هست. سوالی بود، از طریق تلگرام هم می‌تونید راهنمایی بگیرید.

تصویر کاربر درایورشو
حمید خرسند، کاربر درایورشو
با سلام. خواستم بابت سرویس خوبتون تشکر کنم. این سرویس رو یکی از آشناهامون معرفی کرد و اولش بابت قیمتش خواستم بیخیال بشم چون سایتهای دیگه هم با قیمت پایینتر نمونه سوال میفروشن. ولی وقتی دیدم اموزش هم وجود داره و قسمتهایی مثل سوالات سلفیش باعث شد تا متفاوت بودنش رو بهتر متوجه بشم. الان خوشحالم که از این سرویس استفاده کردم. آیین نامه رو هم با یک غلط قبول شدم. با تشکر از شما.
درایورشو
درایورشو

سلام دوست عزیز، خوشحالیم که از سرویس ما استفاده کردید و راضی هستید.